Boyut: 1000x60

Film izle | HD film izle | Full film izle | Yerli Film izle | Dizi izle | Full dizi izle | Yerli dizi izle | netflix izle | Çocuk Sinema filmleri izle

Animasyon filmi İzle | Watch Cartoon Movies | Watch Cartoons Online | Watch Netflix | SeeHD | SeeMovies | TV SeriesFilm Arşivi

2016
7
Dublaj & Altyazı
2008
7.0
Türkçe Altyazılı
2020
7.0
Türkçe Altyazılı
2021 filmleri izle
7.0
Dublaj & Altyazı
2013
7.0
Dublaj & Altyazı
1998
7.0
Dublaj & Altyazı
2022 filmleri izle
7.0
2005
7.0
2020
7.0
Dublaj & Altyazı
2018
7.0
Türkçe Altyazılı
2012
7.0
Dublaj & Altyazı
2020
7.0
Dublaj & Altyazı
2013
7.0
Dublaj & Altyazı
2021 filmleri izle
7.0
Dublaj & Altyazı
2020
7.0
Türkçe Altyazılı
1994
7.0
Dublaj & Altyazı
2021 filmleri izle
7.0
Dublaj & Altyazı
2021 filmleri izle
7.0
Dublaj & Altyazı

Film İzlemek Faydalı Mı?

Film izlemek faydalı mı? Bu soruyu duymak şaşırmanıza neden olabilir. Çünkü pek çok insan gerek televizyon karşısında; gerekse de internet üzerinde film izlerken onun faydalı olup olmadığını düşünmemekte; sadece günlük rutinini gerçekleştirmektedir. Ancak aslında filmler, izleyicilerine günlük ve insana dair duyguların aktarımını gerçekleştirirler. Komedi, duygusal, aksiyon, dram gibi pek çok farklı kategori altında toplanabilen filmlerin her birinin, izleyicisine gülme, ağlama, heyecanlanma gibi duygular yansıttığı su götürmez bir gerçektir. Dolayısı ile film izlemek faydalı mı şeklinde bir soru ile karşılaşıldığında şaşırmamak gerekir. Nasıl ki kitap okumanın, müzik dinlemenin, yürüyüş yapmanın faydaları varsa, film izlemenin faydaları da bulunmaktadır. Pek çok psikolog da bu faydalardan hastalarının yararlanması adına film izleme terapileri düzenlemektedir.

Film izlemenin faydaları nelerdir?

Yaşam şartlarının zorluğu nedeniyle stressiz ve sorunsuz insan olmadığı gerçeği herkesçe malum. Film izleyerek bu sorunlardan bir süreliğine uzak kalmak da bir o kadar mümkün. Dolayısı ile hayatın bir nebze dışına çıkartıp, farklı bakış açıları ile bakmaya yardımcı olur.

1. İzlenen filmler sayesinde korkuları ile yüzleşen insanlar, bu sayede korkularının sebeplerini öğrenebilir, nasıl çözümleyeceklerini bilebilir; belki de korkularının yersiz olduğu düşüncesini algılayabilirler.

2. İzlenen filmlerde film karakterlerinin yaşadıklarına benzer şeyler yaşayan insanlar, yaşadıkları problemleri görebilir, karakterlerle kendilerini özdeşleştirdiklerinde empati kurarak çözüme daha kolay ulaşabilirler.

3. Bazı filmlerin, izleyiciyi içine çekebilme özelliği vardır. Bu filmler sayesinde tutkuyu sonuna kadar yaşayan izleyici, bunun herhangi bir yan etkisi ile de karşılaşmaz ve film bittiğinde tutku da bitmiş olur. Dolayısı ile hiç bilinmeyen duygulara film izlerken yelken açmak çok olasıdır.

4. Film izlemenin faydalarından bir diğeri de anksiyete problemine çözüm niteliği taşımasıdır. Çünkü film izleyen kişinin dikkatini bir yere toplaması durumu söz konusudur ve odaklanabilir.

5. Film izlemenin motive edici etkisi de bulunmaktadır. Karakterlerin enerji veren rolleri, izleyicinin gerçek hayatta enerjik olmasına yardımcı olabilir.

6. Film izlemek faydalı mı sorusunun yanıtı olarak, izlenen filmlerin kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerindeki olumlu etkisinden de söz edebiliriz. Özellikle komedi filmlerinde eğlenen kişiler belki de uzun zamandır unuttukları şeyi yapabilir ve gülebilirler.

Film Terapisi: Film İzlemenin Faydaları

Filmler her türden duyguları uyandırmaktadır. Sizi güldürebilir, ağlatabilir, acı çekmenize neden olabilir ve hatta sorunlarınızla yüzleşmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayabilir. Öyleyse bütün bu özellikleri niçin bir terapi şekline dönüştürmüyoruz?

Film terapisi nedir?

Psikoterapiyi geliştirenler, her türden danışman, okul ve film uzmanıyla işbirliği yaparak TV dizileri ve filmlere dayanan bir terapi geliştirmeye ve bunların faydalarını danışmanlık ve psikolojiye uygulamaya çalışmaktadır. İşte buna film terapisi adı verilmektedir.
Ne var ki film terapisinin faydaları sadece film izlemekten ibaret değildir. Alıntılar, posterler, görsel analiz vb. pek çok farklı araç uygulanmaktadır.
Hodgson and Burque terapilerini danışmanlık ve pozitif psikolojiden faydalanarak farkı bir açıdan filmler hakkında yeni şeyler öğrenmek isteyen insanların yeterlilik ve becerilerini iyileştirme amacına dayandırmaktadır.

Psikolojik bir araç olarak film izlemek

Bu terapi, farklı amaçları gerçekleştirmek için psikolojik bir araç olarak filmi kullanır. Çeşitli faktörler nedeniyle terapi için etkili bir unsur olduğunu düşünürler: Yoğunluk: Öyküler, karakterler ve senaryolar kısa bir zamana sıkıştırılır. Süre: Filmin süresi, uzun bir terapi oturumuna eşittir. Öğrenme: Filmler, hikâye ve masallar gibi alegoriktir. Öğrenme, yaratıcılık vs. konusundaki teorileri formüle etmek ve çoklu zeka fikrini teşvik etmek için film izlemenin bilişsel etkilerinden faydalanabilirsiniz. Özdeşleştirme: Çoğumuz kendimizi izlediğimiz filmlerdeki karakterlerle özdeşleştiririz. Bu bilgi, terapide daha ayrıntılı olarak tartışılabilir. Dikkat: Filmin görsel etkisi, resimlere odaklanmayı teşvik eder. Sosyal özellikler: Bir filmi izlemek ve onun hakkında başkalarıyla sohbet etmek, değerini artırır ve terapinin ayrılmaz parçalarından biri görevini görür.

Film terapisinin faydaları

Film terapisinin yaratıcıları, bu tekniklerin film terapisine başvuran insanlar için birçok somut faydası olduğunu söylüyor. İşte bu faydalardan birkaçı: film izlemek canlandırıcı olabilir. Bir süre için bağlantınızı koparmanıza, dinlenmenize ve iyi zaman geçirmenize yardımcı olabilir. Film terapisi, insanların korkularıyla yüzleşmesine yardım etmek için bazı sahne veya bütün filmi kullanır. Kişi, korkularının farkına vararak onları aşmak için çalışabilir. Problemlerinize odaklanmanızı sağlar. Birçok filmin içeriği özdeşleştirme ve empati sayesinde kendi problemlerinizin farkına varmanıza yardımcı olur.

Filmler ayrıca arındırıcı bir işleve de sahiptir. Film izlerken gerçek yan etkileri yaşamadan tutkuyu tecrübe edebilirsiniz. Rahatlamanıza yardımcı olur. Çünkü film izlemek dikkatinizi bir aktiviteye yönlendirir. bu yüzden anksiyeteyi azaltmanın harika bir yoludur. Motivasyonu artırır. Film izlediğinizde gerçek hayatınızda enerji bulmanıza yardımcı olacak karakterleri görebilirsiniz.

Eğlence.Film izlemek ayrıca gülmenizi ve mutlu olmanızı sağlar. Ruhsal ve fiziksle sağlık üzerinde büyük etkisi vardır. Arındırıcı gözyaşları dökmenize yardımcı olur. Üzücü ve iç sıkıcı filmler de derinliklerdeki duygularınızı açığa çıkarabilir. Negatif düşüncelerinizi yeniden ele almak. Filmler sayesinde tavrınızı göz önüne alıp değiştirmenize yardımcı olacak yeni perspektifler edinebilirsiniz. Yaratıcılığın gelişimi. Filmlerde gördüğünüz farklı bakış açıları zihinsel şemanızı değiştirerek daha yaratıcı, esnek ve yenilikçi olmanızı sağlar. Kişisel ilişkileri iyileştirir. Arkadaşlarınız ve ailenizle film izlemek ve üzerine yorum yapmak, çok büyük sosyal ve duygusal değere sahiptir.

Düşündürücü bir sanattır. Varlıksal, manevi ve hatta büyük sorular üzerinde kafa yormamızı sağlar. Kayıplarla baş etmemize yardımcı olur. Kalp ağrısı ve kayıplar, filmler sayesinde yumuşatılabilir. Filmler bizi yükseltir, etkiler, ilham verir ve hayrete düşürür. Yedinci Sanat sayesinde daha iyi bir insan olabilirsiniz. Güçlerinizi artırır. Farklı karakterlerin özellikleri kendi güçlü yönlerinizi geliştirmenize ilham olabilir.

Sinemanın basit bir sanattan fazlası olduğuna emin olabilirsiniz. Film terapisi, filmleri faydalı psikolojik araçlar kategorisine yükseltmiştir. İzin verdiğimiz takdirde sinemanın bizi daha mutlu ve bütün hale getirdiğine şüphe yoktur.
Filtrele 1673 film
Min IMDb Puanı Film Adı Filtresi Dil Yapım Yılı Kategori